Pyszne lody kawowo-kokosowe

Fot. Adam Cisowski

Spostrzegawcze oko dojrzy, że lody, które widzicie na zdjęciu zrobiliśmy w pojemniczkach po szynce mielonej. Znacie to uczucie? Muszę zjeść coś słodkiego, natychmiast! Tak było i w tym przypadku. Jeśli będziecie mieć więcej szczęścia niż my – i w chwili napadu głodowego – będziecie posiadaczami foremek, wypróbujcie ten przepis! Jest banalnie prosty, oparty na czterech składnikach: mleku kokosowym, mleku skondensowanym, kawie rozpuszczalnej i kakao. Fani słodkości mogą dodać trochę miodu. Lody przygotowuje się kilka minut (wystarczy zmiksować składniki), a czas mrożenia nie przekracza 2h. Są bardzo aromatyczne, odświeżające, maślane. Idealne zamiast kawy.

Jeśli będziecie chcieli udekorować lody polecam serek mascarpone, jaglankę ekspandowaną lub własną polewę czekoladową (przepis znajdziecie poniżej). Jeśli Wasze foremki mają pojemność ok 65 ml, to z poniższych składników otrzymacie 10 lodów. Pamiętajcie, że w lodach duże znaczenie ma tłuszcz, więc im bardziej tłuste mleko – tym lepiej. Ja wybieram gęste i pełnotłuste mleko z wysoką zawartością kokosa ok. 80 proc. Unikam natomiast rozcieńczonego mleka z kartonu.

Składniki:

  • 1 puszka mleka kokosowego (ok. 80 proc. kokosa)
  • 1/3 puszki mleka skondensowanego słodzonego
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka kakao
  • 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej

Przygotowanie:

Kawę rozpuszczalną i kakao zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Użyj niewielkiej ilości wody – ok. ¼ szklanki. Dokładnie wymieszaj, odstaw na 10 minut. Gdy przestygnie zmiksuj wszystkie składniki: mleko kokosowe, mleko skondensowane, miód oraz kakao i kawę. Przelej do foremek, włóż do zamrażalnika. Po 2h zacznij sprawdzać, czy lody można jeść, czy wciąż trzeba (niecierpliwie) czekać.

Składniki na polewę czekoladową (na bazie oleju kokosowego)

  • 2 łyżki miodu wielokwiatowego
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 4 łyżki kakao
  • 2-3 łyżki wody

Przygotowanie:

Na patelni rozpuść olej kokosowy. Dodaj do niego miód, kakao i wodę – cały czas mieszając. Zaczekaj aż woda wyparuje, a z wodnistej konsystencji otrzymasz gładką i gęstą masę. Polewaj nią lody zaraz po wyjęciu z zamrażalnika. Smacznego!

2 myśli nt. „Pyszne lody kawowo-kokosowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *